A mai napon (2021.11.15.) hatályba lépett az 599/2021. (X.28.) Korm. rendelet több rendelkezése, mely a közszférában foglalkoztatottak vonatkozásában a védőoltást kötelezővé teszi. Lássuk a részleteket!
A rendelet hatálya kiterjed minden állami vagy önkormányzati fenntartású köznevelési-, szakképző- és felsőoktatási intézményre; szociális – és gyermekjóléti szolgáltatókra és intézményekre; kulturális intézményekre; rendvédelmi és honvédelmi szervekre; továbbá állami és önkormányzati hivatalok mindegyikére.
A rendelet a munkakörök között különbséget tesz: amennyiben a foglalkoztatott ügyfelekkel rendszeresen találkozik 2021. december 15. napjáig, ellenkező esetben 2022. január 31. napjáig köteles felvenni egydózisú oltóanyag esetén a védőoltást, kétdózisú oltóanyag esetén pedig az első oltást.
A fentiek szerint a védőoltás felvételét a foglalkoztatott a munkáltató felhívását követő öt napon belül köteles megfelelő módos igazolni: Covid-igazolvánnyal, védettségi igazolvánnyal (applikáció is elfogadott) vagy orvos által NNK minta alapján kiállított védőoltásról szóló igazolással.
Amennyiben a foglalkoztatott a megadott határidőig nem vette fel a védőoltást, a munkáltató kötelezően legfeljebb egy év fizetés nélküli szabadságra küldi őt. Egy év elteltével a foglalkoztatott jogviszonya azonnali hatályú felmentéssel vagy felmondással megszüntethető.
Amennyiben a foglalkoztatott az egy év fizetés nélküli szabadság időtartama alatt a védőoltást felveszi a fizetés nélküli szabadságot haladéktalanul meg kell szüntetni.
A védőoltás felvétele alól mentesül, aki részére a védőoltás beadása ellenjavallt és ezt orvosi szakvéleménnyel is alátámasztja.
Az ügyvédi irodában égnek a vonalak, hogy hogyan lehet kibújni a fenti rendelkezések alól. Szakmai véleményem szerint kiskapu nincs. Pereskedés esetén az eljáró bíróság a fenti teljesen egyértelmű szabályozás alapján dönt. Alkotmánybíróság előtti eljárás esetén nagyon leegyszerűsítve a kérdést az Alkotmánybíróság az egyén egészségügyi önrendelkezési jogának és a járvány megfékezéséhez fűződő társadalmi érdeknek az “ütköztetésével” dönti el. Ennek eredményeként arról dönt majd, hogy az egyén önrendelkezési joga korlátozható-e kötelező védőoltás elrendelésével és ha igen ennek szükségessége és arányossága szempontjából megfelel-e a ma hatályba lépő szabályozás.
A rendelkezések egyébként a koronavírus elleni védekezésről szóló 2021. évi I. törvény hatályvesztéséig maradnak hatályban.
Bercsényi és Szikszai ügyvédi Társulás
www.drbercsenyi.hu
#vedooltas #kotelezovedooltas #munkajog #munkajogiugyved #ugyved #kronavirus #covid
Kép: Google