A Munka Törvénykönyve számos speciális rendelkezést tartalmaz várandós munkavállalókra, kismamákra. A legfontosabb szabályokat csokorba szedtem.
1. A munkáltató köteles várandós munkavállalójának másik munkakört felajánlani, ha orvosi vélemény alapján a munkavállaló az eredeti munkakörében nem foglalkoztatható. Ez a kötelezettség egészen a gyermek egy éves koráig fennáll. A felajánlott munkakörnek olyannak kell lennie, melyet a munkavállaló egészségi állapotának megfelelően el tud látni. Ha a munkáltató nem tud megfelelő munkakört felajánlani, akkor a munkavállalót fel kell menteni a munkavégzés alól, és a felmentés idejére a munkavállaló a munkaszerződés szerinti alapbérére lesz jogosult, kivéve ha a munkavállaló a felajánlott munkakört alapos ok nélkül nem fogadja el, akkor nem jár az alapbér a munkavégzés alóli mentesítés idejére.
2. A kismamák részére a várandósság megállapításától a gyermek hároméves koráig, és a gyermeket egyedül nevelő apa részére szintén a gyermek három éves koráig egyenlőtlen munkaidő-beosztást megállapítani csak a hozzájárulásuk esetén lehet, a heti pihenőnapokat egyenlőtlenül beosztani nem lehet, rendkívüli munkát, éjszakai munkát és készenlétet elrendelni nem lehet. Ha szülő egyedül neveli a gyermekét, akkor a gyermek hároméves korától négyéves koráig rendkívüli munka vagy készenlét csak a munkavállaló hozzájárulásával rendelhető el.
3. A munkáltató köteles a munkavállaló munkaszerződését a teljes munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani amennyiben azt a szülő gyermek hároméves koráig kéri.
4. A gyermek hároméves koráig jár fizetés nélküli szabadság a munkavállalónak, melyet kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. A fizetés nélküli szabadság a munkavégzés alóli mentesülést jelent, mely mellett a munkavállaló társadalombiztosítási ellátásokra (CSED, GYED, GYES) jogosult. Fontos, hogy a munkába való visszatérést legalább 30 nappal előtte jelezni kell a munkáltató részére. A fizetés nélküli szabadság letelte után a munkáltató köteles ajánlatot tenni a visszatérő kismama számára a munkabér módosítására vonatkozóan.
5. A várandósság, a 24 hetes szülési szabadság és az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelés tartamára felmondási védelem illeti meg a munkavállalót. Ez utóbbi esetben csak a kezelés megkezdésétől számított első hat hónapra illeti meg a nőt a védelem. A gyermek hároméves koráig csak akkor áll védelem alatt a munkavállaló, ha fizetés nélküli szabadságot vesz igénybe.
Munkajogi kérdésekkel forduljon irodánkhoz!
Tanácsadás, peren kívüli és peres képviselet, okiratszerkesztés.
Bercsényi és Szikszai Ügyvédi Társulás
www.drbercsenyi.hu
#munkajogasz #ugyved #kismama #felmondasivedelem
Fotó: Google