2022-ben számos változás történt – csokorba szedtük a kedvezmények és mentességek körét.
Az ingatlanok estében a vagyonszerzési illeték mértéke egységesen a vételár 4 százaléka, egymilliárd forint felett pedig 2 százaléka, de legfeljebb 200 millió forint. Emellett egy sor kedvezmény és mentesség is elérhető, így jelentősen lefaragható a ténylegesen fizetendő illeték összege.
Az adásvételt követő 30 napon belül be kell jelenteni az ügyletet a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál. Ezt a feladatot általában az adásvételt intéző ügyvéd végzi el.
A NAV határozattal állapítja meg a fizetendő illetéket, és a határozatban szereplő határidőn belül kell átutalni az ingatlan értékéből kiszámolt illetéket. Az adásvétel megkötésétől és az illeték megfizetéséig általában több hónap is eltelik.
Most lássuk a kedvezményeket!
1. Cserepótló vétel I. Ez abban az esetben alkalmazható, ha eladjuk a lakásunkat, és három éven belül vásárolunk egy másikat, akkor az illetéket csak a két lakás értékének különbsége után kell megfizetni, abban az esetben, amennyiben az új lakás vételára magasabb. Például ha eladtunk egy lakást 30 millióért, és vettünk egyet 40 millióért, 10 millió forint után kell 4% vagyonszerzési illetéket fizetni, összesen 400 000 forintot. Ha olcsóbb az új lakás természetesen nem kell illetéket fizetni.
2. Cserepótló vétel II. Ha a régi lakást még nem sikerült eladni, de az új már megvan, a vevő jelezheti a NAV-nak, hogy el akarja adni a régit, így az eladásig – de legfeljebb egy évig – nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni. Ez tipikusan akkor fordulhat elő, ha a régi lakás eladása csúszik, azonban egy éven belül a cserepótló vétel adta lehetőséggel még lehet élni. Ebben az esetben is csak a két ingatlan vételár különbözetének 4%át kell illetékként megfizetni.
3. CSOK támogatás. 2022-ben a CSOK támogatás segítségével vásárolt lakóingatlan után nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni. Az illetékmentesség független az ingatlan vételárától. Szintén nem feltétel a CSOK hitel az illetékmentességhez, elég a CSOK támogatást igénybe venni. (Korábban az illetékalap csak a CSOK támogatás mértékével csökkent.)
4. Fiatalok illetékkedvezménye. A 35 év alattiak illetékkedvezménye az első lakás vásárlásakor igényelhető, ha az ingatlan összéértéke nem haladja meg a 15 millió forintot. A kedvezmény tulajdoni hányad megszerzésekor is igénybe vehető. Az illeték kedvezmény 50%-os, így 4% helyett 2%-ot kell fizetni a tulajdonszerzés után, ami egy 15 milliós lakás esetében 300 000 forint megtakarítást jelent. 15 millió forintot meghaladó vételár felett viszont egyáltalán nem jár a kedvezmény, még a 15 millió forint alatti részre sem. A jogszabály szempontjából első lakástulajdont szerzőnek minősül az, akinek nincs és nem is volt lakástulajdona, vagy lakástulajdonban 50%-ot elérő tulajdoni hányada.
5. Új építésű lakás – illetékkedvezmény, illetékmentesség. Építtetőtől vásárolt új ingatlan esetén 15 millió forintig illetékmentesség jár, ha az új lakás forgalmi értéke, vagy a vissza nem térítendő, lakáscélú állami támogatással csökkentett értéke nem haladja meg a 30 millió forintot. A 15 és 30 millió forint közötti értékre azonban meg kell fizetni a 4 százalékot. Vagyis ha a lakást 30 millió forintért vásárolta meg az új tulajdonos, 15 millióig mentességet élvez, az a fölötti 15 millió után meg kell fizetni a 4%-os, összesen 600 ezer forint illetéket. 30 millió forint vételár felett azonban egyáltalán nem jár a kedvezmény, még a 15 millió forintig terjedő részre sem.
6. Mentesség jár az illetékfizetési kötelezettség alól, ha az ingatlanügylet házastársak vagy közeli hozzátartozók egymás közötti cseréje, illetve ajándékozás vagy adásvétel útján jön létre. Szintén mentesség vonatkozik a telekre, ha a vásárlást követő négy éven belül megkezdődik a lakóingatlan építése. Közeli hozzátartozónak az egyenesági leszármazottak illetve szülők számítanak.
7. A kedvezmény vagy mentesség vonatkozik a lakóépület bővítésére (pl. tetőtér beépítés), és a nem lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott ingatlan átalakítására is. A feltételek teljesülését a vagyonszerzőnek kell igazolni az adóhatóság felé a fizetési meghagyás véglegessé válásáig.
Irodánk ingatlan adásvételi szerződésekkel kapcsolatos teljes körű jogi szolgáltatással áll ügyfelei rendelkezésére. Forduljon hozzánk bizalommal!
Bercsényi és Szikszai Ügyvédi Társulás
www.drbercsenyi.hu
#ingatlanvasarlas #illetekfizetes #illetekkedvezmenyek #ügyved #ugyvediiroda #ingatlanosugyved